Dabiska kosmētika un izejvielas
Saules aizsargfaktors kosmētikā un droša sauļošanās

Saules aizsargfaktors kosmētikā un droša sauļošanās

  • 08 February, 2019
  • 945
  • 0

Ikviens, kas steidz baudīt saules starus bez piemērotas aizsargkosmētikas, var pamanīt tās iedarbību uz ādu -  kādam tas ir lielisks iedegums, kādam -  sārta āda, bet vēl kādam -  apdegums. Kā atpazīt savu ādas tipu un kā izvēlēties un pagatavot kosmētiku ar atbilstošu aizsargfiltru? Kas ir SPF un kā to izvēlēties? Vai ir 100% dabiskas alternatīvas ķīmiskajiem saules aizsargkrēmiem? Kā tie darbojas? Par to šis raksts.


1. Ādas tips

Atkarībā no jūtīguma pret saules gaismu, ādas tipi tiek iedalīti 6 grupās, Latvijā, galvenokārt, sastopami pirmie četri:

I ādas tips – ļoti gaiša, balta āda, iedegums neveidojas, bet vienmēr, ja netiek izmantota piemērota aizsargkosmētika, UV staru ietekmē veidojas apsārtums un ādas apdegums;  individuālais aizsardzības laiks 3 līdz 10 minūtes saulē;

II ādas tips – ļoti gaiša vai gaiša āda, iespējams iegūt tikai ļoti vieglu vai vieglu iedegumu, bet vienmēr, ja netiek izmantota piemērota aizsargkosmētika, saules UV staru ietekmē veidojas apsārtums un, uzturoties saulē ilgstoši  -  ādas apdegums, individuālais aizsardzības laiks 10 līdz 20 minūtes saulē;

III ādas tips – gaiša līdz vidēji tumša āda, iedegums veidojas pakāpeniski, bet tas ir noturīgs un vidēji tumšs. Saules UV saru ietekmē salīdzinoši reti rodas apsārtumi vai apdegumi, āda ātri „pierod” pie saules un labi iedeg, individuālais aizsardzības laiks 20 līdz 30 minūtes saulē;

IV ādas tips – vidēji tumša līdz tumša āda, iedegums veidojas ātri un vienmērīgs, saules UV staru ietekmē neveidojas ādas apsārtums vai apdegumi, āda labi iesauļojas un veidojas tumšs iedegums, individuālais aizsardzības laiks 40 un vairāk minūtes saulē;

V un VI ādas tips -  ļoti tumša, dabīgi melna āda.


2. Ultravioletais starojums (UV) un tā ietekme

Saules ultravioletais starojums ir saules starojuma daļa, kas ietver elektromagnētiskā starojuma viļņus ar garumu no 100 līdz 400 nanometriem (nm), kas iedalās UVA, UVB un UVC staros. Zemes virsmu gan sasniedz tikai UVA  (apmēram 90%) un UVB (apmēram 10%) stari, UVC starus absorbē stratosfēras ozona slānis.

Gan UVA, gan UVB stari, nokļūstot uz cilvēka ādas, veicina melanīna (pigmenta, kas atbild par ādas brūno krāsu) sintēzi ādā – tā ir ādas dabiska aizsargreakcija pret UV starojumu, kā arī, ja UVB staru deva ir pārmērīga, veido ādas apsārtumu un attīstās saules apdegums. UVA stari spēj nokļūt dziļākos ādas slāņos, kas ne tikai veicina tumšāka, noturīgāka iedeguma veidošanos, bet arī bojā ādas saistaudus, kā rezultātā āda zaudē elastību, ātrāk noveco, veidojas krunciņas. Gan UVB, gan UVA stari var veicināt ādas vēža veidošanos.

TOMĒR – saulei ir arī pozitīva iedarbība uz mūsu organismu – saulainā laikā uzlabojas cilvēka pašsajūta, mazinās nomāktība, dažiem cilvēkiem samazinās ādas izsitumi, saule atvieglo arī atsevišķu ādas slimību -  ekzēmas, psoriāzes, gadījumos. UVB starojuma ietekmē ādā notiek D3 vitamīna, kas atbild par kaulaudu stiprību, sintēze  -   tomēr pietiek ar 15 minūtēm saules diennaktī, lai nodrošīnātu organismam nepieciešamo D3 vitamīna devu.

Svarīgi atcerēties, ka UV stari sasniedz mūs ne tikai karstās, saulainās dienās un pludmalē, bet arī pilsētā, mākoņainā un vēsā laikā.

Sauļošanās un iedeguma popularitāte sāka pieaugt 20. gadsimta 20-tajos gados, pateicoties Koko Šanelei, kas atgriezās no atvaļinjuma Franču Rivjērā iesauļojusies un tas padarīja iedegumu par modes tendenci. Līdz 20. gadsimta pirmajai pusei iedegusi āda asociējās ar zemākas šķiras cilvēkiem, kas iedegumu ieguva strādājot mazkvalificētus lauka darbus.

Pirms 20-30 gadiem sauļošanās bija drošāka, kā arī iespējamība saslimt ar ādas vēzi mazāka. Mūsdienās, samazinoties ozona slāņa biezumam, UV staru koncentrācija un intensitāte palielinās, kas negatīvi ietekmē ādu un tās šūnas.


3. Saules aizsargkosmētika

Zinot savas ādas tipu un saules UV staru iedarbību, ir daudz vieglāk izvēlēties atbilstošus līdzekļus ādas kopšanai, lai nodrošinātu pietiekošu aizsardzību, bet neliegtu sev un savam ķermenim saules pozitīvo iedarbību.

Saules aizsargkosmētikas spējas pasargāt ādu no UV starojuma apzīmē ar SPF un skaitli, jeb no angļu valodas „sun protection factor” un skatli, kas apzīmē, cik reizes ilgāk iespējams uzturēties saulē, lai negūtu ādas bojājumus. Piemēram, ja Jums ir gaiša āda un ādas apsārtums parādās jau pirmajās 5 minūtēs, tad ar SPF 20 saulē būs iespējams uzturēties 20 reizes ilgāk, jeb 5X20=100 minūtes. Šis aprēķins ir aptuvens un var būt atkarīgs gan no ādas īpatnībām, gan lietotajiem medikamentiem un ādas kopšanas līdzekļiem , UV staru indeksa (jo augstāks ir UV indekss, jo lielāka ādas bojājuma riska pakāpe), apkārtējo faktoru iedarbības (piemēram, ūdens, smiltis pludmalē) u.c. Ādai pierodot pie saules un veidojoties iedegumam, SPF faktoru kosmētikā var samazināt, tomēr saulei atklātām ķermeņa daļām (piemēram, pleci) un sejai, ausīm ieteicams izvēlēties saules aizsarglīdzekļus ar SPF vismaz 15 - 20, pat ja āda pie saules ir pieradusi un iedegums jau izveidojies.

No saules UV stariem, protams, pasargā arī apģērbs, cepure, saulesbrilles ar UV starus atstarojošu pārklājumu, saulessargi, kā arī lielākā daļa minerālu kosmētikas (minerālu pūderi, minerālu tonālie krēmi u.c.), jo tā satur dabiskos saules aizsargfiltrus.


4. Kas pasargā no saules stariem dabiskajā kosmētikā?

Dabiskajā kosmētikā izmanto mehāniskos saules aizsargfiltrus – minerālus – titāna un/vai cinka oksīdus. Tie neabsorbē, bet atstaro saules UVA un UVB starus, nodrošinot pilnīgu aizsardzību pret saules nelabvēlīgo iedarbību. Papildus cinka oksīdam piemīt antibakteriālas un pret iekaisuma īpašības. Minerālu oksīdi ir pilnīgi droši, nealerģiski, piemēroti visiem ādas tipiem, arī maziem bērniem un cilvēkiem ar jūtīgu ādu. Ar šiem minerāliem iespējams pagatavot kosmētiku ar SPF līdz pat 40, nodrošinot pilnīgu ādas aizsardzību.

Pēdējos gados arvien vairāk dabiskajā kosmētikā ar SPF pievieno cinka oksīda un titāna dioksīda mikronizētās formas (ļoti smalkas oksīdu daļas, kas neiesūcas ādā), kas nepadara ādu baltu, neveido jūtamu vai nepatīkamu kārtu uz ādas (līdzīgu, piemēram, cinka ziedes atstātajaām „pēdām”), tie jāizmanto procentuāli mazāk, neaizsprosto poras, nesausina un daudz labāk „piesaistās” ādas virskārtai par nemikronizētām oksīdu formām.

Dabiskā kosmētikā bieži izmanto arī dažādas eļļas un sviestus, lai piešķirtu papildus SPF, piemēram: šī, mango sviesti, lazdu riekstu, aveņu sēklu, kokosriekstu, ķiršu kauliņu, zemesriekstu eļļas satur dabisku SPF 2 - 4. Papildus saules aizsargfaktora iedarbībai, eļļas mazina oksidēšanās procesus ādā, uzlabo tās elastību un bagātina kosmētikas līdzekļus ar E vitamīnu.


5. Vai un kā iespējams pagatavot dabisku saules aizsargkosmētiku?

Protams, dabisku saules aizsargkosmētiku ir iespējams pagatavot un tas nav pārak sarežģīti. Pastāv 2 pamatveidi, kā to darīt -  izvēloties jau gatavu kosmētikas bāzi (krēmu vai pieniņu, atsevišķos gadījumos eļļu), vai krēmu pagatavojot no „0”.

Izmantojot bāzes produktus, kosmētikas bāzei tiek pievienots cinka un/vai titāna dioksīds atbilstoši vēlamajam SPF un kopējam krēma daudzumam. Piemēram, Jūs vēlaties pagatavot 50 ml sejas krēmu ikdienas lietošanai ar SPF 15. Izmantojot mikronizētu titāna dioksīdu, Jums būs nepieciešami 5%, jeb 2.5 grami, ko pievienosiet 50 ml krēma. Izmantojot mikronizētu cinka oksīdu (tas vairāk ieteicams taukainām un kombinētām ādām), Jums būs nepieciešams 10%, jeb 5 grami mikronizēta cinka oksīda. Papildus varat pievienot vielas, kas mazina ādas jūtību pret UV stariem un novērš to bojājošo ietekmi -  piemēram, zaļās tējas, melleņu lapu, olīvu lapu eksraktus, E vitamīnu, ferulskābi u.c.

Gatavojot krēmu no „0”, jums būs nepieciešamas eļļas (un sviesti) -  ieteicams receptē iekļaut eļļas ar dabisku SPF, emulgators (jebkurš, ar kuru protat/gribat darboties),ūdens vai ziedūdens, konservants, cinka oksīds un/vai titāna dioksīds. Papildus droši varat pievienot mitrinātājus, antioksidantus, ekstraktus un citas piedevas atbilstoši ādas tipam un vajadzībām. Lai pagatavotu krēmu ar SPF 15, Jums būs nepieciešams 5% mikronizēta titāna dioksīda vai 10% mikronizēta cinka oksīda. Abus minerālus var droši lietot kombinācijā 1:1 vai 2:1.

Tā kā mikronizētiem oksīdiem ir ļoti smalkas daļiņas, tie nenoslāņojas kosmētikā -  nav nepieciešams veidot biezus vai treknus krēmus, lai nodrošinātu saules staru aizsargvielu vienmērīgu koncentrāciju visā kosmētikas līdzeklī.

Gatavojot sauļošanās eļļas, visvienkāršāk ir izmantot mikronizēta titāna dioksīda pastu -  tā lieliski šķīst eļļu maisījumos, „nenosēžas” un 10% sniedz SPF 16 - 19 (jeb -  10 grami titāna dioksīda pastas un 95 ml eļļas). Gatavojot sauļošanās eļļas, ieteicams kombinēt eļļas ar dabisku SPF, lai nodrošinātu papildus aizsardzību.

Svarīgi atcerēties, ka ilgstoši uzturoties saulē (piemēram - parkā, pludmalē, dārzā) saules aizsargkrēmu vai eļļu nepieciešams ik pēc 4 stundām uzklāt atkārtoti, kā arī tas jādara, ja peldaties. Nav ieteicams uzturēties tiešā saulē laikā no pl. 11.00 līdz 15.00, jo tad UV starojums ir visintensīvakais un ādai kaitīgākais.


Informācijas pārpublicēšana tikai ar SIA „BBFactory cosmetics” valldes locekles Ievas Biedrītes rakstisku atļauju! © 2019.


Piegādes veidi

Apmaksas veidi