Dabiska kosmētika un izejvielas
Ēteriskās eļļas un to lietošana

Ēteriskās eļļas un to lietošana

  • 08 February, 2019
  • 794
  • 0

Ēteriskās eļļas ir lieliski piemērotas dažādu ādas tipu kopšanai, problēmu novēršanai un profilaksei. Ēterisko eļļu lietošana kopā ar pareizu uzturu, fiziskām aktivitātēm un, ja nepieciešams, ārsta konsultāciju un nozīmētu ārstēšanu, palīdzēs sasniegt vislabākos rezultātus.


Kā lietot ēteriskās eļļas?

Ēteriskās eļļas ir vienkārši un efektīvi izmantojamas mājas apstākļos dažādos veidos- gan aromāta, gan kosmētisko un terapeitisko īpašību dēļ- tās var lietot aromlampās, vannai, pašu gatavotā kosmētikā, pievienojot jau gatavām kosmētikas bāzēm, lietojot kompresēm un masāžas eļļām. Svarīgi atcerēties, ka ēteriskās eļļas vai to maisījumi vienmēr jāuzglabā cieši noslēgtas tumšā stikla traukā, vēsā vietā.


Ēteriskās eļļas masāžām:

Masāžas ir viens no biežāk pieminētajiem ēterisko eļļu izmantošanas veidiem. Kā bāzes eļļas visbiežāk tiek izmantotas vīnogu kauliņu, saldo mandeļu, persiku kauliņu, safloras, lazdu riekstu eļļas, kurām pievieno ēteriskās eļļas vai to kombināciju. Ieteicamā ēterisko eļļu koncentrācija ir no 1% līdz 3%  atkarībā no ēteriskās eļļas īpašībām un veselības traucējumiem- piemēram, masāžas eļļai fiziskiem traucējumiem (muskuļu sāpēm, sastiepumiem, celulītam u.c.) ēterisko eļļu koncentrācijai būtu jābūt augstākai, nekā eļļai, kura paredzēta emocionāliem vai garīgiem traucējumiem (stress, depresija, bezmiegs u.c.).

1 ml ēteriskās eļļas atbilst 20 pilieniem. 

Vidēji uz 100 ml bāzes (eļļas, masāžas sviesta) nepieciešams 20- 60 pilieni ēteriskās eļļas.


Ēteriskās eļļas ādas kopšanas eļļām un krēmiem:

Ādas kopšanas eļļām ēteriskās eļļas pievieno līdzīgi kā masāžas maisījumiem, izvēloties ādas tipam atbilstošu eļļu, krēmu, serumu, losjonu, sviestu, ziedi. Sagatavoto ādas kopšanas līdzekli viegli iemasē ādā, līdz tas ir uzsūcies.

Ēteriskās eļļas var pievienot arī sejas un ķermeņa maskām, mazgāšanas līdzekļiem, tonikiem.

Dažos gadījumos, piemēram, gatavojot ēterisko eļļu maisījumus aukstumpumpām vai sēnīšu saslimšanām, kā bāzi ēterisko eļļu atšķaidīšanai labāk izmantot spirtu (vai šņabi), nevis eļļas, krēmus. Lai pagatavotu spirta- ēterisko eļļu maisījumu, izšķīdiniet 5 pilienus ēteriskās eļļas piecos mililitros spirta. Šādu maisījumu var klāt tieši uz bojātās vietas vai izšķīdināt vienā litrā silta ūdens un izmantot skalošanai, apmazgāšanai.


Aukstās un siltās kompreses:

Kompreses ir lielisks veids kā izmantot ēteriskās eļļas, lai mazinātu sāpes un iekaisumus. Lai pagatavotu silto kompresi, ielejiet traukā karstu ūdeni (vēlamā temperatūra līdz 60 grādiem pēc Celsija- lai izvairītos no apdegumiem) un pievienojiet 5-7 pilienus ēterisko eļļu. Samitriniet karstajā ūdens- ēteriskās eļļas maisījumā kokvilnas audumu vai marli, karstu uzklājiet sāpošajai vietai līdz komprese atdziest līdz ķermeņa temperatūrai. Pēc vajadzības atkārtojiet. Siltās kompreses īpaši piemērotas muguras sāpēm, ausu un zobu sāpēm. Nopietnu saslimšanu vai stipru sāpju gadījumā vienmēr konsultējaties ar ārstu pirms komprešu izmantošanas!

Aukstās kompreses gatavo līdzīgi siltajām, tikai karsta ūdens vietā izvēlas ļoti aukstu ūdeni- tās īpaši piemērotas galvassāpju, sastiepumu, sasitumu gadījumos. 


Ēteriskās eļļas matu kopšanā:

Ēteriskās eļļas lieliski var izmantot matu kopšanā- pievienojot tās matu skalošanas ūdenim vai tējai, šampūnam (šampūna bāzei vai šampūnam bez izteikta aromāta), matu kondicionieriem, matu maskām un eļļām.

Matu eļļām un maskām ieteicams pievienot līdz 3% ēterisko eļļu- uz 100 ml bāzes eļļas vai eļļu maisījuma 60 pilienus ēteriskās eļļas.


Ēteriskās eļļas vannai:

Vienkāršākais un relaksējošākais veids kā izbaudīt ēterisko eļļu aromātu un iedarbību ir vanna- iepilinot 5-15 pilienus ēteriskās eļļas. Šādas pelde ne tikai sniegs baudījumu, bet būs dziedējošas arī dažādu ādas saslimšanu un problēmu, sastiepumu, sāpju, emocionālu problēmu, apsaldēšanās gadījumos. Ēteriskās eļļas var pievienot tīras ūdenim, bet tās var sagatavot ar vannas sāli, eļļu vai pienu (sajaucot ēteriskās eļļas ar jūras sāli, bāzes eļļu vai sauso pienu un izšķīdinot ūdenī).


Ēteriskās eļļas aromlampās- telpu aromatizēšanai:

Ikdienā telpu aromatizēšanai ēteriskās eļļas var izmantot aromlampiņās vai dažu pilienu ēterisko eļļu iepilinot trauciņā ar siltu ūdeni, kuru novieto uz radiatoriem. Šādi ēteriskās eļļas var izmantot telpu dezinficēšanai un gaisa attīrīšanai (rozmarīns, kadiķis, tējas koks, priede), citronellas un citronzāles ēteriskās eļļas atbaidīs kukaiņus (odus, mušas) un novērsīs cigarešu, dūmu aromātus. Eikalipta, piparmētru ēteriskās eļļas atvieglos elpošanu iesnu gadījumā.

Vienmēr pārliecinieties, ka aizdegta aromlampa novietota drošā, bērniem un mājdzīvniekiem neaizsniedzamā vietā.


Ēteriskās eļļas tvaicēšanai un inhalācijām:

Šī ēterisko eļļu lietošanas metode ir īpaši piemērota elpceļu saslimšanas gadījumos. Pievienojiet 5-7 pilienus ēterisko eļļu traukā ielietam karstam ūdenim, pārliecieties pār trauku un apklājiet galvu ar dvieli un ieelpojiet tvaikus.

Līdzīgi pagatavo eļļu un karsta ūdens maisījumu sejas tvaicēšanai- šī metode īpaši piemērota cīņā ar aizsprostotām porām.


Ēteriskās eļļas tiešai uzklāšanai uz ādas:

Lielākā daļa ēterisko eļļu nav piemērota uzklāšanai tieši uz ādas, jo tās var izraisīt ādas kairinājumu, tomēr ir daži izņēmumi. Lavandas ēterisko eļļu var tīru klāt uz insektu kodumiem, nelieliem apdegumiem, brūcēm, tējas koka ēterisko eļļu var izmantot iekaisumiem, apsārtumiem, pumpām kā dezinficētāju, citrona ēterisko eļļu var izmantot tīru kārpām.

Tīras, neatšķaidītas uz ādas noteikti nevajadzētu lietot bergamotes ēterisko eļļu (līdzīgi kā citas citrusaugļu ēteriskās eļļas, tā ir gaismjūtīga un UV staru ietekmē var izraisīt ādas kairinājumu un pigmentācijas izmaiņas), garšvielu ēteriskās eļļas (melno piparu, kanēļa) var izraisīt ādas apsārtumu un kairinājumu.


Citi ēterisko eļļu izmantošanas veidi:

Ēteriskās eļļas var izmantot dzīvnieku kopšanai, veļas aromatizēšanai- pievienojiet mazgājot veļu vairākus pilienus ēteriskās eļļas veļas mīkstinātāja nodalījumā. Izvēlaties  pačūlijas, citronzāles, citronellas, piparmētru, lavandas vai citas eļļas.

Ēteriskās eļļas var izmantot smaržu maisiņos, svecēs, sojas vaska aromātiskajos klucīšos, veļas gludināšanai (pievienojiet dažus pilienus ēteriskās eļļas ūdenim, ko iepildat gludekļa tvaika nodalījumā).


AkneiBergamote, ciedru koks, kumelīte, krustnagliņas, ģerānija, greipfrūts, kadiķogas, lavanda, citrons, citronzāle, laims, mandarīns, piparmētra, mirtle, palmaroze, pačūlija, apelsīnu lapas, rozmarīns, rožkoks, salvija, sandalkoks, tējas koks, timiāns, vetīvers, ilang, ilang ēteriskās eļļas. 
Pēdu sēnīteiKrustnagliņa, eikalipts, lavanda, citrons, citronzāle, mirre, pačūlija, tējas koks.
Matu izkrišanaiBērza mizas, ciedru koka, kumelītes, greipfrūta, kadiķogu, pačūlijas, rozmarīna, salvijas, ilang- ilang, pelašķa ēteriskās eļļas.
Augoņiem, tulznām, iekaisumiemBergamotes, kumelītes, eikalipta, lavandas, citrona, salvijas, tējas koka, timiāna ēteriskās eļļas.
Zilumiem, sasitumiemKrustnagliņas, fenheļa, ģerānijas, izopa, majorāna, lavandas, timiāna ēteriskās eļļas.
ApdegumiemKumelītes, krustnagliņu, eikalipta, ģerānijas, lavandas, tējas koka, pelašķa ēteriskās eļļas.
Sasprēgājušai, appūstai ādai, lūpāmPeru balzāma, benzoina, mirres, pačūlijas, sandalkoka ēteriskās eļļas.
ApsaldējumiemKumelītes, citrona, laima, majorāna, melno piparu ēteriskās eļļas.
AukstumpumpāmBergamotes, eikalipta, citrona, tējas koka ēteriskās eļļas.
Nespodrai, pelēkai ādaiBērza, fenheļa, ģerānijas, greipfrūta, lavandas, citrona, laima, madariņa, piparmētru, mirtles, saldā apelsīna, rūgtā apelsīna, palmarozes, rozes, rozmarīna, rožkoka, ilang- ilang ēteriskās eļļas.
Ievainojumiem, brūcēmBenzoina, kumelītes, krustnagliņu, eikalipta, citrona, piparmētras, ģerānijas, izopa, lavandas, laima, mirres, priežu, salvijas, tējas koka, timiāna, vetīvera, pelašķa ēteriskās eļļas.
BlaugznāmCiedru koka, eikalipta, lavandas, citrona, pačūlijas, rozmarīna, salvijas ēteriskās eļļas.
DermatītamBērza, burkānu sēklu, ciedru koka, kumelītes, ģerānijas, izopa, kadiķogu, lavandas, piparmētru, palmarozes, pačūlijas, rozmarīna, salvijas, timiāna ēteriskās eļļas.
Sausai, jūtīgai ādaiPeru balzāma, kumelītes, vīraka, jasmīna, lavandas, rožkoka, sandalkoka ēteriskās eļļas.
EkzēmaiPeru balzāma, bergamotes, bērza, burkānu sēklu, ciedru koka, kumelītes, ģerānijas, izopa, kadiķogu, lavandas, mirres, samtenes, pačūlijas, rožu, rozmarīna, salvijas, timiāna, pelašķa ēteriskās eļļas.
Pastiprinātai svīšanaiCitronellas, cipreses, citronzāles, apelsīnu lapu, priežu, salvijas ēteriskās eļļas.
Taukainai ādai/ galvas ādaiBergamotes, burkānu sēklu, citronellas, cipreses, fenheļa, ģerānijas, jasmīnu, kadiķogu, lavandas, citrona, citronzāles, mandarīna, samtenes, mirtles, palmarozes, pačūlijas, apelsīnu lapu, rozmarīna, rožkoka, sandalkoka, salvijas, tējas koka, timiāna, vetīvera, ilang- ilang ēteriskās eļļas.
Kukaiņu kodumiemBazilika, bergamotes, ciedru koka, kumelītes, kanēļa lapu, eikalipta, lavandas, citrona, samtenes, tējas koka, timiāna, ilang- ilang ēteriskās eļļas.
Iekaisušai, sakairinātai ādaiBenzoina, ciedru koka, kumelītes, izopa, jasmīna, lavandas, samtenes, mirres, pačūlijas, rožu, salvijas, tējas koka, pelašķa ēteriskās eļļas.
PsoriāzeiBergamotes, bērza, burkānu sēklu, kumelītes, lavandas ēteriskās eļļas.
IzsitumiemPeru balzāma, burkānu sēklu, kumelītes, lavandas, samtenes, sandalkoka, tējas koka, pelašķa ēteriskās eļļas.
Rētām un strijāmVīraka, lavandas, mandarīna, neroli, palmarozes, pačūlijas, rožkoka, sandalkoka, pelašķa ēteriskās eļļas.
Atslābušai, elastību zaudējušai ādaiĢerānijas, greipfrūta, kadiķogu, citronzāles, laima, mandarīna, majorāna, neroli, melnā pipara, apelsīnu lapu, rozmarīna, pelašķa ēteriskās eļļas.
Varikozām vēnāmCipreses, citrona, laima, neroli, pelašķa ēteriskās eļļas.
Nobriedušai ādai, pret grumbāmBurkānu sēklu, fenheļa, vīraka, ģerānijas, jasmīna, lavandas, mandarīna, mirres, neroli, palmaroze, pačūlija, roze, rožkoka, salvijas, sandalkoka, ilang- ilang ēteriskās eļļas.

 


Piegādes veidi

Apmaksas veidi