Dabiska kosmētika un izejvielas
Kas ir ēteriskās eļļas?

Kas ir ēteriskās eļļas?

  • 08 February, 2019
  • 318
  • 0


Ēteriskās eļļas ir ļoti koncentrēti, no augiem iegūti šķidrumi. Jau nosaukums „ēteriskās” norāda, ka šīs eļļas satur auga īpatnējo, raksturīgo aromātu. Lielākoties, ēteriskās eļļas iegūst ar tvaika destilācijas palīdzību, bet tā nav vienīgā metode.

Ēteriskās eļļas tradicionāli lieto medicīnā, ādas un matu kopšanā, pārtikā, smaržās un dzērienos. Liela daļa ēterisko eļļu tiek izmantota gan tautas, gan tradicionālajā mūsdienu medicīnā. 

Piemēram, dažām eļļām piemīt antibakteriālas īpašības, uzmundrinošas vai nomierinošas spējas. Cipreses ēterisko eļļu izmantoja otrā pasaules kara laikā hospitāļos, jo tai piemīt dezinficējošas īpašības, mūsdienās tējas koka ēteriskā eļļa ir daudzu problemātiskas ādas kopšanas līdzekļu sastāvos, jo tā palīdz novērst iekaisumus un apsārtumu.

Ēteriskās eļļas, pievienojot tās krēmiem vai citiem kopšanas līdzekļiem, ne tikai piešķir aromātu, bet arī papildus īpašības - nomierinošas, sildošas, uzmundrinošas, tonizējošas, dezinficējošas, asinsriti stimulējošas, ādas atjaunošanos veicinošas, savelkošas un citas.

Tā kā ēteriskās eļļas ir ļoti koncentrētas, tās nevajadzētu lietot tīras, neatšķaidītas uz ādas, izņemot lavandas un tējas koka eļļas. Pārējās ieteicams izšķīdināt bāzes (augu) eļļās, lietojot 3 līdz 5 pilienus uz 10 ml eļļas. Kairinošās un sildošās ēteriskās eļļas jālieto mazāk un uzmanīgāk jūtīgākajām vietām- sejai un kakla ādai.

Daudzas ēteriskās eļļas jālieto uzmanīgi grūtniecēm, piemēram, bazilika, ciedru koka, kanēļa, salvijas, krustnagliņu, rozmarīna, citronzāles un piparmētru. Jebkurā gadījumā, ja ir šaubas par ēterisko eļļu lietošanas drošību- konsultējaties ar ārstu.


Ēterisko eļļu uzglabāšana:

Ēteriskās eļļas obligāti jāuzglabā tumšās pudelītēs, izvairoties no tiešas saules un karstuma avotu iedarbības. Lai pagarinātu ēterisko eļļu (it sevišķi citrusu - laima, apelsīna, greipfrūta, citrona) derīguma termiņu un novērstu bojāšanos, ieteicams tās glabāt ledusskapī +5 līdz +10 grādu temperatūrā. Jāatceras- ēteriskām eļļām nav vēlamas krasas un biežas temperatūras svārstības (bieža un strauja sakaršana un atdzišana), jo tas pasliktina eļļu kvalitāti un terapeitiskās īpašības.


Piegādes veidi

Apmaksas veidi